Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Şubat 2016

Doğum Rapor Parası Ne Zaman Alınır?

Doğum Rapor Parası Ne Zaman Alınır?

Sigortalı bayan çalışanların doğum yapmaları durumunda iki ay doğumdan önce iki ay da doğumdan sonra olmak üzere belirlenmiş izinlerinin çalışmadıkları halde paralarının alınması durumuna doğum parası adı verilmektedir. Doğum parası verilerek yeni doğum yapmış ya da yapacak olan bayanların hem rahat etmesi hem bebeklerine zaman ayırmaları hem de maddi açıdan zor durumda kalmamaları amaçlanmaktadır. Doğum parası alabilmek için kişinin doğum izni açtırma ve doğum izni kapattırma işlemleri için Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu durumda çalışmadıkları günlerin ücretleri 3/2 oranında hesaplanarak doğum parası kapatma işlemleri sonrasında iade edilmektedir. İade işlemi için 10 15 günlük kadar bir süre gerekmektedir. Bu süreç içerisinde kişilerin sabırlı olmaları gerekmektedir.

Gerekli raporlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından incelenip onaylanmalı arkasından gerekli ödenek bilgileri hesaplanıp çıkartılmalıdır. Bu süreç sonrasında Ziraat Bankası hesabına yatırılarak paranız kullanıma hazır hale sokulmaktadır. Doğum rapor parası alabilmek için en az 3 aylık sigorta primlerinizin eksiksiz bir şekilde yatırılması gerekmektedir. Aksi takdirde doğum rapor parası uygulamasından faydalanmanız mümkün değildir. Doğum rapor parası hesaplanırken günlük kazandığınız paranın tamamı değil 3/2’si hesaplanmaktadır. Bu durumda paranızın tamamını alacağınızı düşünmek yanlış olacaktır. Gerekli tüm sorgulama işlemlerini devletin ve Sosyal Güvenlik Kurumunun resmi internet sitesinden yapabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

 1. yasemin engin diyor ki:

  16.01.2014 tarihinde doğum raporum sgk’da işleme alındı.bugün 18.02.2014 aradım şubeyi 8-14.03.2014 tarihleri arasında bakınız yatıp yatmadığına dediler 4 ay zaten maaş almıyorsun 2 ayda para bekle yardım mı işkence mi yada bir hata yaptılar da ben mi bilmiyorum çıldırmak üzereyim…ne kadar süre sonra yatıyor doğum parası bu kadar geçmi zor durumdayım lütfen yardım edinnn

  1. gulsen diyor ki:

   merhaba doğum izniniz bttıkten sonra yatar paranız yanı 16 hafta sonrası bende beklemedeyım

  2. ahmet diyor ki:

   yasemin hanım endişe etmeyin dediklerimi yapar iseniz 20 günde alırsınız paranızı..
   hiç bir kağıda dosyaya gerek yok..
   öncelikle iş yerinizin muhasebesi devlete doğum izninizin bittiğine dair mail atıyor. onu söyleyin yapsınlar ki kesin yapmışlardır..
   sonra doğum yaptığınız hastaneye gidin yada telefon açın ordan da gerek işlemler var ıslak imza dedikleri onuda yaptırdıktan sonra sgk ya gidin ve işlemlerin başladığını oradan teyit edin en fazla 30 gün sonra bankaya adınıza paranız yatacaktır bu kadar.. 😀

  3. sebahat diyor ki:

   merhaba bende beklıyorum dogum parasını hala yatmadı sezeryanla yapmıstım ne kadar alabılırım sız aldınızmı dogum ucretını

  4. gül diyor ki:

   merhaba, aralık 2013 itibariyle yeni girmiş olduğum firmada gerçekte aldığım ücretten değil asgari ücretten sgk lı olarak gösteriliyorum.Bu durumda doğum iznine ayrıldığımda doğum parasını asgari ücretten mi yoksa gerçekte aldığım ücret üzerinden mi alırım ???

   diğer bir sorum ise aldığım maaş üzerinden doğum parasını alabilmek için en az kaç ay önce aldığım ücret üzerinden sgk lı olmalıyım ??

   cevaplamınızı rica eder iyi günler dilerim.

   1. fatma diyor ki:

    doğum parası rapor aldığınız gündeki son 3 ay prim gün sayısı ve ödemesine bağlıdır. yani maaşınıza değil de asgari ücrete göre yatar:(

  5. duru diyor ki:

   merhaba,
   aralık 2013 itibariyle yeni girmiş olduğum firmada gerçekte aldığım ücretten değil asgari ücretten sgk lı olarak gösteriliyorum.Bu durumda doğum iznine ayrıldığımda doğum parasını asgari ücretten mi yoksa gerçekte aldığım ücret üzerinden mi alırım ???

   diğer bir sorum ise aldığım maaş üzerinden doğum parasını alabilmek için en az kaç ay önce aldığım ücret üzerinden sgk lı olmalıyım ??

   cevaplamınızı rica eder iyi günler dilerim.

   1. şenay diyor ki:

    askari ücrettenüzerinden hesaplanarak yatar duru hanım

 2. adem diyor ki:

  yasemin hanım bu rutin bir işlem durumu. sgk rapor paralarını her ayın 8 ile 15 arasında ödemektedir. bu nedenle dedikleri tarihler arasında aksatmadan inceleyiniz. ayrıca rapor parası sorgulama olarak goole da aratıp çıkan sayfada bilgilerinizi doldurarak paranın gönderilip gönderilmediğini kontrol edebilirsiniz. Birde ziraatte hesabınız varsa bu sizin için daha iyi olur.

 3. TUNCAY TÜRK diyor ki:

  Merhaba…
  Öncelikle eşim 8 aylık hamile ve şu an çalışmıyor ancak çalışmak istiyor bu nedenle çalışacak. Çalışmayı istemesi üzerine doğum parası olduğunu öğrendik. 1 yıl içinde 90 gün sigortalı olması gerekiyormuş.
  1) Benim size sorum şu şekilde doğum parası almamız için nasıl yol izlememiz gerekiyor?
  2) Doktor raporu çocuk doğduğunda mı alıyoruz yoksa doğumdan önce çalışabilir diye mi doktor raporu alıyoruz?
  Bize yardımcı olursanız sevinirim çok teşekkürler iyi çalışmalar?

  1. admin diyor ki:

   Tuncay bey eşiniz herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmadığı için doğum parasıda alamaz.

  2. gulsen diyor ki:

   eşiniz doğum parası alamaz çalışmıyor

  3. şenay diyor ki:

   doğumdan önce en az 3 ay ssk lı bir işte çalışması gerekiyor durum boyle bıle olsa alacağı para çalışmasına deyer mi orası meçul :)

  4. şenay diyor ki:

   ayrıca 8. ayında ssk lı olarak bir işte çalışamaz

 4. EMİNE diyor ki:

  Merhaba,

  Benim doğum öncesi rapor için ödeme ziraat bankasına yatmış ama daha sonra sistemde emanete alındı diye bir ibare yazılarak sgk gönderilmiş ilgili ödemeyi geri nasıl alabilirim?
  teşekkürler.

 5. gulsen diyor ki:

  Dogum raporunun isleme alindigini nasil anliycaz Ben dogumdan once 2ay dogumdan sonra 2ay rapor aldim Ane kadar aliniyo ve ne kadar sure zaafinda aliniyo

 6. emel diyor ki:

  doğum parası almak için evli olmak şart mı? ben evli değilim ve çalışıyorum.bi sorun olur mu?

  1. admin diyor ki:

   Emel hanım sigortalı olarak çalışıyorsanız doğum parası alabilirsiniz.

 7. melis diyor ki:

  Merhaba

  Sgk dan dogum parasinin 3/2 sini aldiktan sonra kurum tarafindan geri kalan miktar odeniyormu ?

  1. admin diyor ki:

   Melis hanım doğum parasında 3/2 gibi bir uygulama yoktur. Size ne kadar ödenmişse hesaplanan doğum rapor paranız o kadardır.

 8. vildan diyor ki:

  merhaba,doğum öncesi 11.02.2014 tarihinde çalışabilir raporu aldım 2 hafta çalıştım daha sonra 24.02.2014 tarihinde ise doğum öncesi raporumu başlattım 27.02.2014 tarihinde erken doğum yaptım.doğum sonrası raporu 24.04.2014 tarihinde bitiyor.hastane işyeri sisteme kendisi girecek dedi.doğum parasını ne zaman alabilirim ne zaman biticek.şimdiden teşekkürler.

  1. admin diyor ki:

   Vildan hanım doğum izniniz bittiği zaman SGK ya gidip izninizi kapatacaksınız.Sonrasında 2 hafta gibi bir sürede paranız hesabınıza yatırılacaktır.

 9. emel diyor ki:

  Merhaba,

  24.01.2014 tarihinde doğum yaptım, gebeliğimde 37.haftaya kadar çalıştım.08.01.2014 tarihinde yasal iznime çıktım .Raporum 03.05.2014 tarihinde bitiyor. Doğum parasını Sgk toplu olarak mı veriyor? Internetten işgöremezlik baktığımda henüz bi ödeme görünmüyor bilgilendirebilirseniz sevinirim. tşkler

 10. zulfiye diyor ki:

  Merhaba
  ben 20.10.2013 te dogum iznineciktim iznim 11.02.2014 te bitti hala dogum parami alamadim.isyerimin muhasebecisiyle gorusuyorum yatmadigini soyluyor.ne yapmam gerekiyor

  1. admin diyor ki:

   Zülfiye hanım SGK ile görüşün.

 11. ibrahim diyor ki:

  Eşim yeni doğum yaptı doğum parasını doğum izni bitince mi alıcak sut parası veya bakım parası içinde ayrı Bi başvuruda şart mı yoksa onuda doğum parası ilemi veriyolar

  1. admin diyor ki:

   İbrahim bey doğum izni bitiminde izni kapattıktan sonra doğum parası eşinizin adına bankaya yatacaktır.

 12. Suna diyor ki:

  Suanda 4 aylık hamileyim ve bir kit kurumunda sgk lı olarak çalışıyorum. 3 haftalık aktarma işleminden sonra 13 hafta izinli olacağım ve bu tarihlerde kurumumum maaşımı ödemeye devam edecek ilk doğumumdaki gibi. Maaş ödemem devam ettiği için doğum parası alamama durumum söz konusu olur mu ? çünkü 2009 yılında doğumumda sadece süt parası almıştım. teşekkür ederim.

  1. admin diyor ki:

   Suna hanım doğum parası alırsınız.

 13. göksu diyor ki:

  merhaba
  32 haftalık hamileyim ve sgk ya bağlı olmayan özel bir hastaneden doğum izni raporu aldım. aldığım raporu işyeri personel işlerine verdim bildiri yapması için ancak şuan da bir şey yapılamayacağını rapor bitiş tarihi doğumdan sonra doktor tarafından kapatıldıktan sonra bildirileceğini söyledi. sgk ya hiçbir bildiri yapılmamış olması beni yanlış ya da eksik bir şeyler olduğundan şüphelendiriyor. konu ile ilgili yönlendirmenizi bekliyorum. teşekkürler.

 14. seda diyor ki:

  Slm benim eşim sigortali ama hamileligimden doguma kadar calismadim calismiyorumda sigortadan dogum parasi yada süt parasi alinabiliyormu

 15. sibel diyor ki:

  merhaba şuan 25 gün oldu doğum yapalı çalışıyordum son 3 hafta kala işten ayrıldım ne zaman alırım doğum parasını

 16. Arzu diyor ki:

  merhaba admin
  36haftalik hamileyken bebegim öldü.32.hafta calisabilir raporumu almistim ve hastane sskya bildirmisti.37.hafta
  isgorememezlik raporuma bir hafta kalmistiki alamadim haliyle.sizce bende yararlanabilir miyim dogum parasindan.hastane kalan diger raporlarimi verdi ve sskya da bildirdi muhasabe.biraz karisik yazdim sanirim.tesekur ederim.

 17. ipek diyor ki:

  mrb ben 15.02.2014 ise tekrar basladim ve suan 31 hafta 5 gunluk hamileyim.3ayin dolmasi gerekiyo deniliyo benim izin almam 32. haftada bi sikinti yaratirmi normal durum dogumun 15 ve 20 mayis arasi bilgi verirmisiniz.

 18. gencer diyor ki:

  merhaba eşim 2 aylık hamile sgk lı ve şu an calısıyor ilk aylar oldugu icin dogum izni alabilirmi ve dogum parası nasıl alınıyor neler gerekli ve ne yapmamız lazım bilgilendirir seniz sevinirim …

 19. mustafa diyor ki:

  Merhaba. Eşim 21 Şubat 2014 de doğum yapti. 1 ay sonra raporları sgk ya götürdüğümuzde gorevi memur paranızı dogumdan 54 gün sonra ziraat bankasindan alacagimizi soyledi. Yani sgk dan bir işlem yapilmiyormus.Su an sorgulattigimda hala bir odenek gözükmüyor sistemde. Acaba memur arkadaş yanlış bilgi mi verdi ?

 20. doğa diyor ki:

  merhaba.ben 32.haftada çalışabilir raporumu aldım,37. haftayı bekliyorum şuan.
  sormak istediğim şey 37.haftada izne çıksam ve 38. haftada doğum yapsam mesela,kullanmadığım 2 haftam doğum sonrasına eklenir mi?

 21. tuba diyor ki:

  Merhaba ben 5 aylik hamile iken ssk yatmaya basladi 8 ve 9 ayda ssk yatmis 10 ve 11.aylarda yatmamis 12. Ayda tekrar baslamis ve benim 12. ayin ortasinda raporum basladi raporlu iken 1. Ayda yeniden cikarmislar ssk dan benim 23 martta raporumun suresi bitti ben bu durumda dogum parasi alabilirmiyim

 22. Sibel diyor ki:

  Ben 12 haziran 2013 sigorta baslamıs 87 gun yatırdı simdi yeniden sigorta yatırıyo 1 ay icin sonra rapor ile kapatacam.1 yıl olmadan doğum olacak,bu rapor parası almamaya bi sıkıntı olmaz değil mı?ve doğumdan sonra ne zaman doğum raporu almam lazım? Tesekkurler

 23. songül diyor ki:

  merhaba ben 21.04.2014 tarihinde ssk hastanesınde calısabılır raporu aldım 5 haftalık 3 adet rapor verdıler bırını hastanenın sgk irtibat bürosuna diğerını muhassebeye biride bende kalcagını soyledıler muhasebe biyere basvurması gerekıyomu alcagımız doğum parası bu rapor içinde geçerlimi bilgi verırseniz sevinirim.son olarak benim ilk doğumun sezeryan 39. haftada doğum yapıcam 2 hafta izin kullanabılıyorum raporuma gore kalan 1 hafta doğum sonrasına eklenıyormu

 24. Sibel diyor ki:

  Bakan yok ki bu siteye artık! Herkez yazıyo

 25. Emre Han VURAL diyor ki:

  Merhaba site admini, Beni sorum şöyle. 24.04.2014 Cuma günü eşimin doğum rapor izni bitiyor. Hastene dedi ki gelip bizde kapatmanız gerekiyor raporu sonrasında biz gönderiyoruz dediler SGK’ya. Ayrıca şu an bebeğimize bakacak kimse olmadığı için eşim rapor kapandıktan 1 gün sonra gidip iş yerine çıkış verecek. Alacağımız doğum parasını etkiler mi bu ? Çok acil cevap bekliyorum. Teşekkürler.

  1. admin diyor ki:

   Emre bey etkilemez.

 26. kamil diyor ki:

  merhaba ben memurum eşim ev hanımı yeni doğum yaptı. sgk ya hangi evrakları vermem gerekiyor dogum parası için

  1. admin diyor ki:

   Kamil bey eşinizin doğum yaptığı hastane gerekli evrakları SGK ya bildirecektir.

 27. emrullah kerti diyor ki:

  sayın yetkili merhaba,

  benım eşimin dogum izni biteli 25 gun oldu daha parası yatmadı yanı 03,04,2014 de bitdi dogum izni ne zaman parası yatar bilgi verirseniz menun olurum.

  saygılarimla.

  emrullah kerti

  1. admin diyor ki:

   Emrullah bey eşiniz SGK dan izin kapatma işlemi gerçekleştirdimi acaba.

 28. abdurrahman diyor ki:

  benım esım 1 martta 32 haftasını doldurdu sigorta başlangıcı 21.06.2013 haziran simdi doğum yaptı doğum ıznı 07.07.2014 doluyor fakat daha sonra çalışmak ıstemıyor doğum parası almakta sorun çıkarmı

  1. admin diyor ki:

   Abdurrrahman bey sorun çıkmaz.

 29. aysun diyor ki:

  merhaba dogum iznim 18.03.2014 de bitti fakat halen doğum izni param yatmadı sebebi nedir sgk yı aradım bütün işlemlerim tam bana dedikleri ikidir başvuru yaptık döneceğiz size ne saçma bişey ya 6 aydır zaten çalışmıyorum

 30. seda diyor ki:

  Merhabalar…
  Benim iznim 08.04.2014 tarihinde bitti ve işyeri muhasebecimiz onayı verdi fakat sistemde henüz ödeme gözükmemektedir ne zaman para yatırılır ?

 31. hatice diyor ki:

  merhaba

  01.04.2014 tarihinde doğum yaptım.doğum sonrası raporum mayısın 26 bitiyor.sgk sayfasından sorguladığımda hesabıma yatan 1333 tl diğer yarısı ne zaman yatar şuan işten Ayrılsam rapor ücreti alabilirmiyim yoksa raporun bitmesimi gerekiyor.

 32. serdar diyor ki:

  doğumdan sonra ki raporumun hepsini kullanmak zorundamıyım bir haftasını kullanıp iş yerine çıkış versem doğum parasını alabilir miyim lütfen cevap bekliyorum

 33. cem diyor ki:

  merhabalar.benim eşimin doğum raporu bitti.sitemden bakınca ücret gözüküyor ama önce bankaya gönderilmedi yazıyodu şimdide merkeze gönderildi diyor vee 8 ile 14 tarihleri arası bankadan parayı alma durumu kalktı diyolar beni bilgilendirirmisiniz.ne zaman alabiliriz doğum üzretini…

  1. admin diyor ki:

   Cem bey rapor bitim işlemlerini gerçekleştirdinizmi.

 34. aydan diyor ki:

  süt ödeneği için hangi kuruma başvuru yapılıyor?

   1. aydan diyor ki:

    teşekkürler, doğum izni raporunu süre bitmeden yada süre bitince sgk ya götürmek zorundamıyız? doğum yaptığım hastane sayı ve tarih verdi sgkya gitmem için bu sayı ödeme için mi?

 35. erdal ince diyor ki:

  merhaba ayagımı kırdıgım ıcın hastaneden heyet raporu aldım tam maas mı alırım yoksa kesıntıler olurmu sigortalı 4a isciyim net maas 1150 rapor aldıgım tarihi 18 04 2014 heyet raporu 1 ay nezman hesabıma para yatar

  1. admin diyor ki:

   Erdal bey sigortada görünen maaş üzerinden rapor paranız hesaplanır. ilk 2 gün için rapor ücreti alamazsınız.

   1. erdal ince diyor ki:

    raporlu oldugu zamanda sigortam ödenmıyor heyet raporunda asgari ücreti net mi bürüt olarakmı para alıırm

    1. erdal ince diyor ki:

     1 aylık raporum dün bitti bugun e sgm den baktım yatmamıs

 36. sude diyor ki:

  Iyi gunler bu ayin 5inde dogum rapaor parasi ivin sgk ya basvurduk ama hala para yatmadi ve cok ihtiyacim var ziraat bankasinda hesapta actim ne kaar suruyor bu paranin yatmassi yardimci olurmusunuz

  1. admin diyor ki:

   Sude hanim hesabınıza değil adınıza yatacaktir.

   1. sude diyor ki:

    Tamm bende internetten bakiyorum sgk dan hala yatmamis ama ne zman yatar esim aramis sgkyi 10 gun sonra demisler ama esimde bize 10 gun oncede ayni seyi soylediniz demis sonraa pardon evet yatmasi lazim 1saat sonra arayin sistemde problem var demisler peki ne zaman yaticaknpara bize 8-14 arasi yatar dediler o yuzden vadesiz hesap actim 15yada 16 sinda yatarsa oran cekeyim bidahaki ayi beklemeyeyim diye

 37. Ferdi diyor ki:

  Eşim cumartesi günü doğum yaptı
  Doğum öncesi izni parasını alabiliyormu
  Yoksa doğum sonrası izni bitince ikisini
  Bir mi alıyor.. Tşk

  1. admin diyor ki:

   Ferdi bey izin bitiminde.

 38. nuray diyor ki:

  mrb ben 35 haftalık hamileyim 32.hafta raporumu aldım ama çalışabilir olarak aldım mayıs ayının sonuna kadar.haziranda znim başlıyo iş verenim eğer sigortamı mayıs ayının sonunda keserse bu rapor geçerli olurmu yada raporun geçerli olması için kaç ay sigortamın yatması gerekir

 39. sebahat diyor ki:

  mrb bizim rapor süremiz 28 nisanda son du ve iş başı yapıldı 28 inde teslim ettim evrakları işleme koyulmuş ama hala ziraat bankasına gönderilmedi yazıyor ve ben sgk ı aradım 13 mayıs 14 mayıs yatar dediler ama malesef hala yatmamış tekrar aradım ayın 14 ünde yatması lazım dedi telefonda ki arkadaş 15 16 sı bakın yatar dedi ve MALESEF HALA bekliyorum bugun aradığımda ise haftaya çarşamba perşembe bakın yatar diyorlar daga geçer gibi borçlarımız var bu gelecek paraya güvendik malesef mağdur durumdayım bu konu için kim ile görüşmem gerekiyor hızlaması için ne yapabilirmm LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 40. sebahat diyor ki:

  mrb bizim rapor süremiz 28 nisanda son du ve iş başı yapıldı 28 inde teslim ettim evrakları işleme koyulmuş ama hala ziraat bankasına gönderilmedi yazıyor ve ben sgk ı aradım 13 mayıs 14 mayıs yatar dediler ama malesef hala yatmamış tekrar aradım ayın 14 ünde yatması lazım dedi telefonda ki arkadaş 15 16 sı bakın yatar dedi ve MALESEF HALA bekliyorum bugun aradığımda ise haftaya çarşamba perşembe bakın yatar diyorlar daga geçer gibi borçlarımız var bu gelecek paraya güvendik malesef mağdur durumdayım bu konu için kim ile görüşmem gerekiyor hızlaması için ne yapabilirmm LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ

 41. Şenay diyor ki:

  Merhabalar doğum parası 4 ay olarak mı hesaplanıyor? Bana üç parça halinde yatmış acaba bir ay daha yatacakmı?

 42. okan diyor ki:

  mrb sayın admin ..Eşim Ücretli öğretmenlik yapıyordu..hamile oldu için şubatta ayrıldı…son 2 yılda 374 gün sigortası var …doğum parası alabilir miyiz biz? ya da hangi haklardan yararlanabiliriz?

 43. ebru diyor ki:

  Merhaba benim durumum cok farkli 37. Haftamda izne ciktim 23 mayista da is basi yapmam gerekiyor. Dogum parasi dogum izni bittikten sonra yatiyor diye biliyorum fakat cep telefonuma msj geldi 499.80 tl emzirme yardimi odeneginizi bankadan alabilirsiniz diye gittim cektim sgk int sitesinden baktigimda analik diye yaziyo. İlk cocugumda 90 lira emzirme 2.340 tl de analik parasi aldim simdi mdj da emzirme rapor sorgulama da analik yaziyo. Bu ne demek oluyo henuz dogum iznim bitmedi bile…

 44. SEBAHAT diyor ki:

  mrb bizim rapor süremiz 28 nisanda son du ve iş başı yapıldı 28 inde teslim ettim evrakları işleme koyulmuş ama hala ziraat bankasına gönderilmedi yazıyor ve ben sgk ı aradım 13 mayıs 14 mayıs yatar dediler ama malesef hala yatmamış tekrar aradım ayın 14 ünde yatması lazım dedi telefonda ki arkadaş 15 16 sı bakın yatar dedi ve MALESEF HALA bekliyorum bugun aradığımda ise haftaya çarşamba perşembe bakın yatar diyorlar daga geçer gibi borçlarımız var bu gelecek paraya güvendik malesef mağdur durumdayım bu konu için kim ile görüşmem gerekiyor hızlaması için ne yapabilirmm LÜTFEN YARDIMCI OLURMUSUNUZ..

 45. sebahat diyor ki:

  OLUMSUZ YAZAN HERKEZE CEVAP VERİYOSUNUZ DA BENİM SORDUĞUM SORUNUN CEVABI YOK VEYA KİMSENİN İŞİNE GELMİYOR MALESEF BORCUMUZ OLDUĞUNDA TAM GÜNÜNE KADAR İSTENİR AMA ALACAĞIMIZ OLDUĞUNDA MALESEF UĞRAŞTIRILIR İŞİ YOKUŞA SÜRMEKTE TÜRK MİLLETİ OLARAK ÜSTÜMÜZE YOK……

 46. murAT diyor ki:

  merhba admin eşim 01 11 2013 tarıhınden beri calısmakta 2 ay sonra dogum yapacak acaba nekadar dogum ücreti alacak asgari ücrete tabi

 47. gül diyor ki:

  Sn admin ,
  Ben 32. haftamda doğum raporumu alıp iş yeri muhasebeye vereceğim ,
  Muhasebe beni sgk da raporlu gösterecek , daha sonra izin bitiminde işten
  Bebeğime kimse bakamayacağı için istifa edeceğim , kaç gün sonra etmem gerekir ?
  Ayrıca doğum raporunu nereye vereceğim , yine iş yeri muhasebe ile bir alakalı durum olacak mı ? Nasıl bir yol izlemeliyim yardımlarınızı bekliyorum Teşekkürler

  1. admin diyor ki:

   Gül hanım izninizi başlatmak için kendiniz SGK ya giderseniz daha iyi olur. izin bitimindede gidip izninizi kapattıracaksınız.

 48. gül diyor ki:

  Cevabınız için teşekkürler…
  Ben bu durumda 32. haftamda raporun 1 nüshasını muhasebeye,1 nüshasını da SGK
  vereceğim. Doğum sonrası raporu SGK ya hastane bildiriyor sanırım . Bende kapatmak
  için gideceğim.

 49. okan diyor ki:

  mrb sayın admin ..Eşim Ücretli öğretmenlik yapıyordu..hamile oldu için şubatta ayrıldı…son 2 yılda 374 gün sigortası var …doğum parası alabilir miyiz biz? ya da hangi haklardan yararlanabiliriz?

 50. tülay diyor ki:

  ben su anda 30 haftalık hamileyim 7 haziranda 32 olcam ve ben son üç haftaya kadar çalısmak istiyorum calısabilir raporunu doktordan alınca işyerinin muhasebesine mi vercem yoksa sgk ya kendim mi götürcem.birde dogumdan sonra toplu mu alınıyo para

 51. volkan akarsu diyor ki:

  ben volkan aktrsu olarak hakkımı aramaya geldim ve bu ay bana maaş gelmediği için endişeliyim bu ayın 5 de bir dilekçe gönderdim hala cvp gelmedi hakkmıı arıyorum

 52. ugur diyor ki:

  Merhaba sayin admin esim 20-05-2014 tarihinde dogum oncesi rapor aldi,dogum icin belcikaya gidecegiz ve tahmini dogum tarihimiz 14 temmuz belcikadan donuste dogum sonrasi raporu almak icin nasil bir yol izlememiz gerekli,belcikada yapmamiz gereken islemler nelerdir?Dogum oncesi raporumuz 15 temmuzda sona eriyor ve biz 31 temmuzda istanbula donecegiz bu zaman araligi dogum sonrasi raporumuzu almamizda sorun cikartirmi?Yardimci olmanizi rica ederim,tesekkurler.

 53. Damla diyor ki:

  Doğum raporu süren personeller bitmeden rapor paralarını almak istiyorlar bu mümkün müdür? Mümkünse ne yapmamız gerekiyor? Bilgi verirseniz cok sevinirim teşekkürler.

 54. busra uğurlu diyor ki:

  Mrb. Ben ozel bi sirket de 1 yildir çalışıyorum yarin itibari ile doğum iznime ayrilcam fakat son üç aydir ayda 3-4 gün rapor aldim yani sigortam tam deil her ay 3-4 gün eksik yatti doğum parasi almam da sıkıntı olur mu bu durum ?

 55. merve diyor ki:

  01.02.2014 doğum iznim başladı,25.05.2014 de bitti ,sskyi aradim doğum izni bittikten 45 gün sonra doğum izni parasi için başvuru yapabilirsiniz dediler, boyle bisey var mi inanamiyorum da ,başvurduktan sonrada paranin yatmasi icin 15 gün bekliceksinz diyorlar. Gerçekten sistem bu mudur?

 56. Sibel diyor ki:

  Merhaba,
  Benim doğum iznim 05 Temmuz da bitiyor fakat 05 Temmuz Cumartesi gunune denk geliyor.Acaba 04 Temmuz Cuma günü mü?veya 07 Temmuz Pazartesi mi Sgk ya gidip kapatma işlemini yapmalıyım.Teşekkürler.

 57. neslihan diyor ki:

  Mrb ben 02.03.2014 tarihinde dogum yaptım .dogum öncesi raporum 06.01.2014 te basladi 02.03.2014 de bitti dogum sonrasi ise bu tarihte baslayip 27.04.2014 de bitti raporlari alirken ne hastane nede sgk sorun cikarmadi fakat simdi rapordan önce 5 gtn ücretsiz izin kullandim diye para alamicaksin diyolar sacmalik degilmi napmaliyim bi yol gösterin böyle bisi varmi düzeltilebilirmi bu sorun tşkkrler

 58. eylem diyor ki:

  Merhaba,23.05.2014 tarihinde doğum iznim bitti ve işyerim raporları onaylayıp gerekli prosedürleri tamamladı.Lakin bugüne değin hiçbir gelişme olmadı yada dosya durumunu takip edebileceğim hiçbir olanakta bulunmamakta.İhtiyacımda var.Lütfen daha ne kadar süreceği hakkında bilgi rica ediyorum..tşkler.

 59. aysel diyor ki:

  03/04/2014 tarıhınde doğum ıznıne çıktım 25/04/2014 de doğum yaptım ne zaman doğum ucretını alabılırım .. tsk

  1. admin diyor ki:

   Aysel hanım doğum izninizin bitiminde alabilirsiniz.

   1. Gülşah diyor ki:

    20.01.2014 tarihinde doğum iznine çıktım.31.01.2014 tarihinde 6 hafta erken doğum yaptım.Doğum param henüz yatmamış.Ne zamam yatar?

 60. erdal ince diyor ki:

  merhaba daha önce bırkac defa yazmıstım sıze kusura bakmayında rapor alanı 48 gun oldun para gelmedı hala bı sorunmu var acaba sitede rapor bıtımınde 10 ile 15 gun arasında degendırılıp para yatar dıyor ama

 61. sedef diyor ki:

  Merhaba ben şuan raporluyum ve doğumdan sonra işe dönmek istemiyorum genede doğum parası alabilir miyim?

 62. aysel diyor ki:

  04.03.2014 de doğum iznine ayrıldım. 25.04.2014 de doğum yaptım. Paramı ne zaman alabilirim. Tarihi ne zaman doluyor. teşekkürler

 63. sinem diyor ki:

  Merhaba admin ben 37 haftaya kadar calistim ve doğum izninin 13 haftasini doğumdan sonra kullanicam 25 03 2014 doğum iznine ayrildim ilk raporum 16 04 2014 bitti 22 04 2014 doğum yaptim 06 06 2014 sgkya gidip bütün işlemlerimi hallettim rapor ücretide 8 ve 14’ü arasi yatiyormus ben bu ay ücret alabilirmiyim çok acil cevap verebilir misiniz lütfen şimdiden tesekkurler

 64. küba diyor ki:

  merhabalar ben 32haftalık hamileyim tehlikem olduğu için doktorum 45günlük heyet raporu verdi ve raporum buayin 13ünde bitiyo onun pesine doğum iznim başlayacak peki ben doğum parasi alabilirmiyim.

 65. esra diyor ki:

  Merhaba ben 30.04.2014 te dogum iznine ayrildim 06.06.2014 te dogum yaptim dogum parasini ne zaman alabilirim birde sgk dan bana 06.08.2014 isbasi yapmam gerektigini soylediler dogum izni 16 hafta degilmiydi.yardimci olursaniz sevinirim simdiden teşekkürler

 66. HİLAL diyor ki:

  MERHABA HAMİLELİĞİMİN 32.HAFTASINDA YANİ 20.02.2014TE ÇALIŞAMAZ RAPORUNU HASTANEDEN ALDIM MUHASEBECİYE VERDİM. 26.05.2014TE DOĞUM PARASININ BİR KISMINI ZİRAAT BANKASINDAN ALDIM. DOĞUM YAPTIM VE RAPORUM YARIN BİTİYOR HASTANEYE TEKRAR GİDİP HERHANGİ BİR YAZI ALMAM GEREKLİ Mİ? BİR DE DOĞUM PARASININ KALAN KISMINI NE ZAMAN ALIRIM?

 67. Önder diyor ki:

  Eşim doğum yaptı. Hastane iş göremezlik raporlarını sgk ya online bildireceğini söyledi ve bize birşey vermedi. Muhasebeci ısrarla rapor istiyor bizden. Paramızı alamama durumu söz konusu olur mu?

 68. GÖNÜL diyor ki:

  merhaba, aralık 2013 itibariyle yeni girmiş olduğum firmada gerçekte aldığım ücretten değil asgari ücretten sgk lı olarak gösteriliyorum.Bu durumda doğum iznine ayrıldığımda doğum parasını asgari ücretten mi yoksa gerçekte aldığım ücret üzerinden mi alırım ???

  diğer bir sorum ise aldığım maaş üzerinden doğum parasını alabilmek için en az kaç ay önce aldığım ücret üzerinden sgk lı olmalıyım ??

  cevaplamınızı rica eder iyi günler dilerim.

 69. duru diyor ki:

  merhaba,
  aralık 2013 itibariyle yeni girmiş olduğum firmada gerçekte aldığım ücretten değil asgari ücretten sgk lı olarak gösteriliyorum.Bu durumda doğum iznine ayrıldığımda doğum parasını asgari ücretten mi yoksa gerçekte aldığım ücret üzerinden mi alırım ???

  diğer bir sorum ise aldığım maaş üzerinden doğum parasını alabilmek için en az kaç ay önce aldığım ücret üzerinden sgk lı olmalıyım ??

  cevaplamınızı rica eder iyi günler dilerim.

 70. Nazlı diyor ki:

  Merhabalar ben 12 agustosta 2014 te dogum yaptim sorum su bendogum izni parasi almak icin hic bir islem yapmadim 8 once 8 sonra izinlerimi aldim kullandim tekrar isime dondum simdi bu islemleri yapsam parami alabilir miyim Teşekkürler

 71. Cihan Aytemur diyor ki:

  Merhaba admin,
  şu an 28 haftalık gebeyim ve ssk lı olarak çalışıyorum. 30. Haftada izne ayrılıcam. Büyük ihtimalle iş yeri ssk dan çıkışımı yapıcak. Bu durmda doğum parası alabilirmiyim?

  1. reyhan diyor ki:

   iş yerleri hamile bi bayanı işten çıkaramaz çıkarsada paranı alırsın

 72. Zehra diyor ki:

  Merhabalar ben 24.04 doğum yaptm erken doğum oldu ben caşmiyorum ama rşim havalimaninda güvenlik görevlisi hamileliğmde ve doğumumda ssorunlarim olduğu icin eşim 60 günlük izine ayrildi bu sigortadan foğum parasi hakkinda ne günü hakklara sahibiz yada elim ne gibi hakka sahib beni bilgilendirirseniz vk sevinirm şimdiden teşekkür ederim

 73. veliye diyor ki:

  MERHABA 4 AYLIK HAMİLEYİM VE ŞUAN Kİ İŞİMDEN AYRILIP BAŞKA BİR İŞE GİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUM İŞTEN AYRILIP DİĞER İŞE GEÇERSEM DOĞUM PARASI HAKKIM YANAR MI ? ACİL BİLGİYE İHTİYACIM VAR :(

 74. hümeyra diyor ki:

  merhabalar ben ekim 01.10.2013 den beri siğortalı çalışıyorum suan 5.bucuk aylık hamileyim doğumum ekimde doğum rapor parasından yararlanabilir miyim.

 75. elif diyor ki:

  Sn ADMİN,
  Dogum parası alabilmek icin son bir yıl icerisinde illaki tek bir isyerinde mi en az 90 gün sigortali olmakmi gerekiyor? Simdiden tesekkurler

 76. nesrın diyor ki:

  merhaba 32 hafta dogum raporumu aldım iş yerıne verdım ve iş yerıne verdıkten 3 gun sonra iş yerı kapandı bu durumda ne yapmam gerekıyor yardımcı olurmusunz

 77. reyhan diyor ki:

  merhaba ben 24.02.2014 tarihi doğum yaptım 37 haftaya kadar çalıştım doğum sonrası raporum 04.06.2014 de bitti SGK dogum parasını doğum iznin bittiginden itibaren en erken 20 gün en geç 45 gün içerisinde yatırıyormuş sgk herhangi bir evrak götürülmüyor dogum yaptığınız hastane gönderiyor bütün evrakları bide şirketiniz yollayacak siz hiç biryere gitmiyorsunuz bekliycez

 78. reyhan diyor ki:

  işyerine sormanız lazım doğum raporunuzu sgk gönderdimi die zaten göndermediyse şirketin sana tazminat vermek zorunda nesrn..

 79. reyhan diyor ki:

  dogum parasından yararlanabilirsin…

 80. reyhan diyor ki:

  hamile bir bayanı zaten hiçbir şirket sigortali işe almaz canım ilk girdiğin yerden alabilirsin dogum paranı

 81. hülya diyor ki:

  merhabalar admin. ben 32 hafta raporumu çalışabilir aldım ve 37 haftaya kadar çalıştım. 37 haftada doğum yaptım zaten.benım sorum şu.
  1- 32 den 37 haftaya kadar çalıştığım için doğum öncesi yani ilk 8 hafta parasını alacak mıyım?
  2- muhasebecimiz doğum sonrası çalışabir raporumuda onayladı. onayladığı halde yinede ben sgk ya gidip rapor kapatma işlemi yaprıracak mıyım.
  ve param ne zaman yatar?
  Şimdiden ilginiz için teşekkür ederim.

 82. FUNDA diyor ki:

  Rapor başlama tarihi 23.01.2014 bitiş tarihi 19.05.2014
  Aylık maaşım 1.492 TL Nekadar doğum parası elime geçer.
  birde bu 3/2 sini alma kanunu yeni mi başladı. ilk doğumumda 2008 yılı maaşın tamamı yatmıştı.
  103.0 emzirme
  832,57 analık
  3.508,69 analık diye ziraat bankasına yatmış doğru hesaplanmışmıdır.

 83. gözde diyor ki:

  Mehabalar ben bu hafta 32 haftalık çalışabilir kağıdımı aldım 32+1 olarak verildi 3 temmuz 2014 tarihinde 40. haftam 27 ağustos tarihine denk geliyor 32. haftamda 6 ağustos bu durumda ben işe hangi tarihte başlayacağım bazı yerlerde 16 hafta bazı yerlerde 13 hafta olarak yazıyor 37. hafta itibariyle kafam çok karıştı ben ne kadar izin kullanacağım işe ne zaman başlayacağım bilgi verirseniz çok memnun olurum teşekkürler Son adet tarihim 20 kasım 2013 idi

 84. Buket diyor ki:

  Merhaba,
  Doğum parası kaç aydan sonra alınıyor.Ben şuan 6 ay ücretsiz izin aldım…İşyeri bana ücretsiz iznimin bitişinde paramı alacağımı söyledi..Böyle bir saçmalık olabilir mi anlamış değilim.Böyle bir şey var mı?Bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

 85. ASLI diyor ki:

  30/11/2013 tarihinde sigortam sona erdi işten ayrıldım şu anda 30 haftalık hamileyim kısmetse 22 eylülde doğum gerçekleşcek 29/07/2014 tarihinde çalışamaz raporu alsam doğum parası alabilirmiyim. teşekkürler…

 86. seher diyor ki:

  merhaba bn seher 2014 haziranın 17 sinde işe basladım. su anda 29 haftalık gebeyım doğum parasından yararlana bilirmiyim ?? yardımcı olursanız sevinirim.. :)

 87. dilber ozen diyor ki:

  Merhaba,
  Size bir sorum olacak. Benim ablam 37. Haftada erken dogum yapti. 90 gun prim gunune 1 hafta kalmisti. Bu durumda dogum parasi almamiz mumkun mu ? Ne gibi bir yol.izlememkz gerekiyor yardimci olur musunuz?

  1. admin diyor ki:

   Dilber hanım SGK ile iletişime geçiniz.

 88. esra diyor ki:

  merhaba.. ben emekli sandığına bağlı memurum. 06.06.2013 te doğum yaptım.11.02.2014 te iznim bitmişti. ama iznim bittiğinde sgk ya gidip iznimi kapattırma işlemi yapmadım açıkçası böyle bir işlem olduğunu bilmiyordum. şimdi kapattırdığımda doğum parasını alabilirmiyim?

  1. admin diyor ki:

   Esra hanım bu işlemle ilgili sağlıklı bilgiyi SGK bürolarından alabilirsiniz.

 89. ayça diyor ki:

  mrb benim sorum şu doğrultuda olucak ben doğumdan önceki iki aylık iznimi doğumdan sonra kullanmak istiyorum ve sonrasında 6 ay ücretsiz emzirme iznimi kullandıktan sonra iş veren tarafından işten çıkartılsam doğum parası+çıkış+işsizlik maaşı alabilirmiyim çünkü bebeğime bakıcak kimse yok bu benim alacagım dogum parasını vs.etkilermi cvp verirseniz cok sevinicem

  1. admin diyor ki:

   Ayça hanım doğum öncesi izninizi şartlar elverişli olduğu taktirde doğum sonrasında kullanabilirsiniz. Sonrasında alacağınız ücretsiz izin sizin hakkınız. Ancak işveren sizi işten çıkarsa bile siz haklarınızı alabilirsiniz.

 90. gamze diyor ki:

  27 haftalık gebeyim esnafım ama sigortalıyım 3. gebeligim ama hiç böyle birşeyden faydalanmadım bende dogum parası alabilirmiyim ne yapmam gerekir diger cocuklarımda böyle bir şeyden habeim yoktu

 91. gamze diyor ki:

  bu ücret nezaman veriliyo ne yapmam gerekiyo nezamn nereye başvuru yapıcam doguma 3 ay kaldı

 92. caner diyor ki:

  mrh admin benim eşim 05,06,2014 tarihinde dogum öncesi izni aldı 05,07,2014tarihindede doğum gerçekleşti sgk sistem sorgulamda 727 lira para gözüküyor bu bir aylık olmalı sanırsam bu parayı nezamn alabiliriz .kolay gelsin :)

 93. gülnaz diyor ki:

  Merhaba
  Doğum parasının hesapladığım kadarıyla yarısı oluyor 1190 tl si yatmış görünüyor yani merkeze gönderildi yazıyor. Doğumdan 1 gün önce yollanmış. sonraki sekiz haftanın da parası yatar değil mi

 94. mka diyor ki:

  admin intihar etmemişse iyi….
  insan bi yukarıyı okur, sonra soru sorar.. ülke neden bu halde belli oldu…

Yorum Yaz

Genel