SGK RAPOR PARASI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Rapor Parası Nedir ?

Sgk rapor parası, çalışanların sağlık sebeplerinden dolayı raporlu oldukları sürelerin maddi karşılıklarının Sgk tarafından karşılanmasıyla alınan para miktardır. Bu sayede raporlu olarak geçirdiğiniz dönemlerde gelir kaybının önlenmesi ve mağduriyetlerin olmaması amaçlanmıştır.

Rapor Parası Nasıl Hesaplanır ?

Rapor parası hesaplamasında kişinin istirahatlı olduğu gün sayısı kullanılır. Sgk alınan raporlardan 2 gün kesinti yapmaktadır. Bu sebepten dolayı rapor parası ödenen gün sayısı en az 3 gün olmalıdır.

Rapor Parası Çeşitleri

5510 sayılı kanun çerçevesinde yapılmış olan düzenlemeye göre, 3 çeşit geçici iş göremezlik ödeneği vardır. Bunlar ;

  1. Sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmakta olan kişi iş yerinde bir kaza geçirmiş ise veya işiyle alakalı olarak  meslek hastalığından ötürü rapor almış ise Sgk rapor parası alma hakkına sahiptir.
  2. Hastalık veya herhangi bir rahatsızlığından dolayı rapor alınmış ise, çalışanın rapor tarihinden önce 90 (doksan gün) ssk primi ödemiş olması şartı ile rapor parası alma hakkına sahiptir.
  3. Kadın sigortalılar doğum yapması durumunda doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra da 8 hafta olmak üzere doğum parası, rapor parası alma hakkına sahiptir. Çoğul hamileliklerde süre,  doğumdan önce 10 hafta olmaktadır. Doğum yapan kadının rapor parası almasında da yine 90 günlük prim şartı aranmaktadır.

Rapor Parası Sorgulama Seçenekleri Nelerdir?

  1. E-devlet girişi yaparak rapor parası sorgulayabilirsiniz.
  2. Alo 170 sorgulama hattı ile Sgk rapor parası sorgulayabilirsiniz.
  3. Herhangi bir PTT şubesi aracılığı ile rapor parası sorgulayabilirsiniz.

E-Devlet Rapor Parası Sorgulama

E-Devlet sistemi üzerinden de artık rapor parası sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilmenize olanağınız bulunmaktadır. Ancak E-Devlet sistemi üzerinden rapor parası sorgulama işleminizi gerçekleştirebilmeniz için öncelikli olarak E-Devlet şifresi almanız gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi e yakın PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte giderek alabilirsiniz.

E Devlet Rapor Parası Sorgulama Sayfası : https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme

E-Devlet rapor parası sorgulama işleminiz için yazımızın sonunda yer almakta olan bağlantı linkine tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfa içerisinde kimliğimi şimdi doğrula sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfa içerisinde E-Devlet şifresi ile giriş sekmesine daha sonra da T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifrenizi girerek sisteme girmeniz gerekmektedir. Bu işlemden sonra sistem sizi otomatik olarak E-Devlet rapor parası sorgulama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Rapor Parası Başvurusu Nasıl Yapılmalıdır?

Rapor parası, SGK tarafından sigortalı çalışana iş görmezlik belgesi karşılığında ödenen ödenektir.  Çalışanın maddi açıdan mağdur edilmesinin önlemek ile birlikte, işvereninde işgücü kaybının yanında maddi açıdan zarar görmesinin bu şekilde önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

Rapor parası başvurusu için genellikle sağlık kurulu tarafından hazırlanan iş görmezlik belgesi işverenin muhasebesine teslim edilir ve gereken işlemler muhasebe tarafından tamamlanır. Ancak bazı durumlarda sigortalı çalışanın rapor parası alabilmek için kendisinin başvuru yapması gerekmektedir.

Rapor parası başvurusu yapacak sigortalı öncelikle sağlık raporunun bir nüshasını işverenine teslim eder. İşveren raporda belirtilen günleri kayıtlara girer ve bu günlerde çalışmadığını belgelenmiş olur. Rapor tarihinden geriye doğru 90 günlük prim ödemesinin yapıldığına dair imzalı ve kaşeli bir belge, yetkili personel tarafından hazırlanır ve sigortalının işe ne zaman geri döndüğünü belgeleyen işyeri beyanı da belgedeki gerekli boşluğa işlendikten sonra SGK kurumuna ulaştırılır.

SGK kurumu kendisine ulaştırılan belgeleri inceledikten sonrasında ortalama 15 gün içinde sigortalının rapor parasını Ziraat Bankası hesabına aktarır.

Telefonla SGK Rapor Parası Sorgulama

SGK rapor parası sorgulama işlemleri, okuyucularımızdan gelen yorumlar üzerinden bakıldığında bir hayli sıkıntılı görünüyor.Rapor parası sorgulama işlemlerinizi önceki yazılarımızda nasıl ve ne şekilde yapacağınızı anlatmıştık.

Ancak sizlerden gelen telefonla rapor parası sorgulama isteklerine cevap olarak hazırladığımız bu yazımızda “telefonla rapor parası sorgulama yapılabilirmi?” sorusuna cevap vereceğiz.

Hepinizin bildiği gibi SGK vatandaşlarımıza hizmet için hergeçen gün yeni uygulamalar başlatmaktadır.Bu uygulamalardan biriside ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi hattıdır. Alo 170 hattını arayarak SGK rapor parası işlemlerinizin ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz.

SGK Rapor Parası Nasıl Alınır?

Sgk rapor parası alınan raporla alakalı belgelerin Sosyal Güvenlik Kurumuna ulaşmasından sonra kurum tarafından yapılan inceleme sonucunda sonuçlandırılır. Yapılan incelemeden sonra geçici iş göremezlik ödeneği ödemesini Sgk PTT şubelerine veya Ziraat Bankasına yatırır.

SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

Sağlık sorunları nedeniyle sağlık kuruluşlarından alacağınız iş göremezlik raporu bu süreçte çalışmasanız dahi paranızı eksiksiz bir şekilde almanızı sağlamaktadır. Ancak sağlık kuruluşlarınızdan alacağınız raporların 3 iş gününden fazla olması gerekmektedir. Aksi takdirde 3 günden az raporlar için herhangi bir ödeme yapılmaz.

Raporlar son yıllarda Sosyal Güvenlik Kurumuna elektronik posta yoluyla ulaştırılmaktadır. Eskiden böyle bir uygulama yoktu. Elektronik posta yoluyla ulaştırılan raporlar çok kısa bir süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumunun elinde olmaktadır. İstediğiniz takdirde bu raporları kendinizde ulaştırabilirsiniz.

SSK rapor parası genel olarak raporlar ulaştıktan bir 10 15 gün kadar sonra vermiş olduğunuz Ziraat Bankası hesabına yatırılmaktadır. Bu 10 15 günlük süreç içerisinde göndermiş olduğunuz raporlar incelenir, ödenek bilgisi çıkartılır ve gerekli tüm hesaplamalar yapılır. SSK rapor paralarının raporların gönderilmesinden hemen sonra anında yapılması mümkün değildir. İncelemeler ve yapılan gerekli hesaplar uzun zaman almaktadır.

Bu süre zarfında kişilerin sabırlı bir şekilde beklemeleri gerekmektedir. Rapor parasının yatıp yatmadığı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler meraklarını gidermek için Sosyal güvenlik kurumunun ya da E-devlet uygulaması ile resmi internet sitesinden şifreleri veya TC kimlik numaraları ile giriş yaparak yatan ödemelerini kolaylıkla takip edebilirler. Bu sayede rapor paraları hakkında tüm bilgilere ulaşabilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*